Skocz do: Nawigacja, szukaj

Wstęp

Zapewne widziałeś już w swoim tibijskim życiu wielu rycerzy, tylko zastanawiałeś się, dlaczego gdy walczą z potworami, pojawia się biała chmurka i to oni prawie padają? Wydaje ci się, że Knight to najgorsza profesja w grze? To grubo się mylisz! To, jak dobry jest rycerz, zależy od jego Skillu, czyli inaczej umiejętności we władaniu daną bronią. Jeżeli Knight jest w posiadaniu dobrych Skilli to z pewnością gra dla niego będzie łatwiejsza i szybciej będzie zdobywać doświadczenie.

Podstawy

W Tibii wyróżniamy kilka ataków zarówno fizycznych jak i magicznych. Nas interesują:

 • "Chmurki" - cios został zblokowany przez tarczę; nazywany również "poof"
 • "Żółte Promienie" - cios został zablokowany przez zbroję
 • "Czerwone promienie" - cios nie został przyjęty na tarczę ani na zbroję; trafiona osoba/potwór krwawi. Ten atak nazywamy "Blood Hit".

Dodatkowo należy pamiętać, że jeden rodzaj ataku możemy używać raz na dwie sekundy. To oznacza 30 uderzeń na minutę. Jeszcze jeden ważny szczegół: w trakcie walki nasza tarcza jest w stanie blokować dwóch przeciwników naraz. W przypadku większej ilości przeciwników, obrażenia zadane przez nich idą na zbroję.

Trening

Dawno temu można było bardzo łatwo i przyjemnie awansować w umiejętnościach. Wystarczało znaleźć miejsce z kilkoma stworkami, pozwolić postaci zadawać obrażenia stworkom i jednocześnie blokując ich uderzenia. W międzyczasie mogliśmy odrabiać lekcje, wypić herbatkę i zjeść ciasto. Niestety wprowadzono pewne ograniczenia.

Aby awansować musimy zadawać "Chmurki" lub zadawać wspomniane 'Blood Hity". Jednak jest pewne ograniczenie. Otóż jeśli nie zranimy stworka, a zadamy ponad 30 "Chmurek" następuje Blokada Licznika (tego co liczy "Chmurki"). Aby zwolnić blokadę należy zranić/zadać "Blood Hita". Jeśli użyjemy starą metodę w której nie ranimy potworków to wydłużymy czas treningu do 5 razy!!

Trening Offline

Wraz z Update 9.6 pojawiła się możliwość treningu offline. Wystarczy udać się do Training School, kliknąć na odpowiednią statuę i nasza postać skilluje.

Trening blokowania Tarczą

Żeby awansować w tej umiejętności, potworki nie muszą zadawać nam "Blood Hitów". Wystarczy, że my je im zadajemy, aby nie nastąpiła niesławna Blokada Licznika. Aby awansować musimy zebrać odpowiednią liczbę "Chmurek". Najlepiej trenować z dwoma potworami ponieważ wtedy na minute oberwiemy 60 chmurek na a nie 30 jak w przypadku trenowania z jednym potworem i w ten sposób trening będzie bardziej efektywny.

Rycerz vs Rycerz

To co będzie nam potrzebne:

 1. Dwóch rycerzy
 2. Dwa potwory (Trolle, Dwarfy, Wolfy)
 3. Najsłabszą broń danego rodzaju:
 4. Słaba tarcza
 5. Sporo jedzenia
 6. Szczyptę cierpliwości.
 7. Niepotrzebna okaże się zbroja.

Na początek musimy znaleźć teren blisko np. Rotwormów, Kopalnie Dwarfów. Musimy zlurować także dwa stworki - jeden dla partnera, drugi dla nas. Wybieramy opcje "Party" (inaczej drużyna) i zaczynamy się wzajemnie atakować. Musimy zadawać także "Blood Hita" na 30 chmurek.

Ale po co ma nas bić stworek? Otóż z wyliczeń matematycznych wynika że dostajemy na minutę 60 "chmurek" - 30 od partnera, 30 od stworka. Morał: awansujemy 2 razy szybciej w umiejętności blokowania tarczą. Uwaga! Jeśli biją nas 2 stworki i partner to ciosy jednego stworka idą na naszą zbroję, której nie posiadamy więc będziemy często przez niego ranieni. Aby zadawać "Blood Hita" wystarczy wziąć na atak i poczekać kiedy odblokujemy licznik.

Trening Rycerza z potworami

Trochę inna historia niż Trening z partnerem. Trenujemy z potworkami. Ale chyba nie chcemy żeby potworki nas raniły? Nie bo nie oto chodzi. W związku z tym zabieramy ze sobą dobrą zbroję (Plate Set wystarczy). Do tego dołączamy Tarczę (jak najlepszą). Warto zabrać także dużo jedzenia, aby trenować umiejętności i jednocześnie awansować w Magicznym Poziomie. Na dodatek trzeba wziąć najsłabszą broń w danym rodzaju. Najczęściej wybierane stworki do skillowania to: Minotaury, Rotwormy, Trolle, Spidery, Dwarfy, Slime itp.
Po wykonaniu questa u Telasa można także trenować na specjalnym potworze.

Trening z Summonem

Do tego rodzaju treningu zalicza się następującą sytuację: kolega (Z Profesji Magicznych) przywołuje nam monka. On nas nie atakuje, my natomiast atakujemy summona. Ponieważ potrafi się sam leczyć, to gdy nie będziemy przesadzać z tą częstością blood hitów, monk może wystarczyć naprawdę na długo... Nie zapominajmy o shieldingu. Do jego wzrostu potrzebne nam będą dwa zlurowane wcześniej Bug, Spidery.

Trening ze Slime

Jedną z najprzyjemniejszych form treningu dla Knighta jest trening z Slimem, szlamowatym potworem występującym w podziemiach. Slime jest potworem o maluteńkiej obronie i średnim ataku. Posiada umiejętności Summonowania, co przedłuża trening w nieskończoność. Potrafi skopiować jednocześnie do 3 osobników, staje się dzięki temu bardzo niebezpieczny dla niskopoziomowych graczy, a szczególnie dla Paladyna. A więc zalecane jest chodzenie na niego na następujących progach:

Knight może zacząć na skillach 50/50, ale musi mieć bardzo dobre eq, zalecane c-set i około 20 Health Potionów. Powinien także założyć najgorszą broń z rodzaju którego używa. Knight mający skille 60/60 nie musi się niczego bać, ale powinien dbać o manę i życie. Slima należy zmieniać co kilka godzin, ponieważ on skilluje na nas i będzie nas ranił coraz mocniej. Slim po kilku godzinach będzie ranił mocno rycerza z każdymi skilami.

 • Paladyn podobnie jak w wyższym przypadku.
 • Profesje Magiczne nie trenują, a samego Slime-a mogą ubić z różdżki już na 8-13 poziomie (o ile różdżka nie zadaje obrażeń od ziemi!).

Gdy mamy wyposażenie, to teraz czas wybrać miejsce do treningu:

 • Bardzo duży resp na bagnach w Venore, jest jednak często odwiedzany przez innych ludzi.

Skeleton, Poison Spider, Bat. Respawn jest tam rozłożony na dwa korytarze.

 • Kopalnie dwarfów obok Kazo - w prawie każdej kopalni są dwarf guardy. Wybijamy je i idziemy jeszcze niżej, tam są zazwyczaj slimy. Przyjemne miejsce, dużo slimów.
 • Folda - Lodowa wyspa w których podziemiach znajduje się dużo Slimów. Rzadko odwiedzana w niektórych miejscach.
 • Ghostland - Ghostland, na zachód od Carlin. Gdy już wejdziemy na ghostland to idziemy cały czas na południe. Miejsce gdzie może każdy przyjść i można trenować na 2 Slime lub więcej.

Slime bijemy oczywiście broniąc się (Full Obrona).

Trening z Mad Sheepem

Od niedawna można skilować na Mad Sheepie, przywołanego za pomocą Spellwanda. Taki trening jest bardzo przyjemny, aczkolwiek trzeba zauważyć, że ma tylko 22hp więc skilowanie z knife odpada. Najlepiej jest zacząć tego typu trening na niskim lvlu (ja bym zalecał na 12 lvlu z Mystic Blade). Żeby poziom obrony rósł zaleca się przywoływanie dwóch Mad Sheepów, albo doluranie sobie np. Wolfa.

Trening Paladynem

Jeśli chcemy naszym paladynem potrenować umiejętność walki na dystans, to sposób treningu jest podobny. Jakie są różnice? Ano takie, że jedyną sensowną bronią do treningu są włócznie, które mają 25 ataku, (lecz przy wyższym dystansie lepsze będą kamienie (Atk: 5), gdyż z włóczni będziemy zbyt mocno ranić przeciwnika nawet na full def).

Trening paladyna z rycerzem - Rycerz zakłada najlepszą zbroję jaką ma i bierze najlepszą tarczę. Paladyn powinien pozostać bez zbroi, z Wooden Shield (żeby Rycerz mógł awansować).

Trening paladyna z innym paladynem - obaj ubierają się w najlepsze rzeczy, jakie mają.

Trening paladyna z potworami - tutaj jeden dylemat... Potwory są słabe i szybko giną od włóczni. Z niskimi skillami możesz zaczynać treningi na minotaurach, jednak szybko się przekonasz, że ciężko to nazwać porządnym treningiem, bo zbyt szybko giną. Pierwszym poważniejszym potworkiem jest Cyklop. Ma dość dużo życia i przy niewysokich skillach wystarcza na dłużej. Jak znajdziesz jakiś fajny respawn, to trening bardzo przyjemny, bo dodatkowo dostajesz trochę doświadczenia i pieniędzy. Jednak już przy pewnych skillach Cyklop nie wystarcza. Ten "Trening" bardziej wygląda jak zwykłe zabijanie i nie zdążą się zrespić następne cyklopy, a my już zabiliśmy wszystko. Tutaj musimy uciec się do pomocy magicznych. Prosimy kumpla, używając odpowiedniej ceny, o przywołanie monka. To ustrojstwo ma jedną bardzo fajną zaletę: samo się leczy. I to dość szybko (zdecydowanie szybciej niż ghoul). Stajemy sobie gdzieś w ustronnym miejscu i atakujemy monka kamieniami. Do treningu Shieldinga nie zapominamy zlurować dwa spidery, trolle....

Skillując Paladynem, należy mieć Full Obronę.

Czas do awansowania w Skillach Rycerza i Paladyna

Tabela.jpg