Skocz do: Nawigacja, szukaj

"Nie wszystko złoto co się świeci"

SCAM - jest to każda próba mająca na celu uzyskanie wyposażenia, pieniędzy lub innych przedmiotów w nieuczciwy sposób.

Jest to jeden z większych problemów Tibii, zwłaszcza na światach typu Non-PvP, gdzie nie ma ryzyka (lub jest mniejsze) bycia prześladowanym i zabitym przez oszukanego.

Scam NIE jest zakazany w Tibia Rules, więc Gamemaster nie może w żaden sposób pomóc oszukanemu. Gracze światów Non-PvP w odpowiedzi na SCAM tworzą black-listy oszustów, a na światach typu PvP muszą się oni liczyć z ewentualną zemstą wysoko-lvlowego przyjaciela oszukanej postaci.

Zanęć i zamień

Głównym celem takiego oszusta jest przeprowadzenie wymiany (w poprawnym sposób) jednak oferując przedmiot jedynie wyglądający jak przedmiot, który chcesz kupić. Uwaga! Bardzo często oszust najpierw podkłada do wymiany przedmiot który chcesz kupić, potem anuluje i podczas kolejnej wymiany podkłada przedmiot jedynie podobny.

Najczęściej podmieniane przedmioty

Bronie

Amunicja

Uzbrojenie

Pozostałe

Prywatne rzeczy

Inne rodzaje SCAMu

Sztuczka ze szlamem

UWAGA: Na Rookgaardzie gracze już nie mogą ginąć poprzez wypicie trucizny, ale jej spożycie powoduje nadal zmniejszenie ilości życia co może doprowadzić do łatwiejszego zgonu.

Ten rodzaj SCAMu przejawia się najczęściej na Rookgaardzie, gdyż jest tam najwięcej niedoświadczonych graczy, których nie da się zabić w normalnej walce z powodu strefy ochronnej. Na tej wyspie ofiara traci także wszystkie przedmioty w plecaku. Najbardziej narażeni na tą sztuczkę są nowi gracze, którzy nie znają wszystkich rodzai płynów.

Objawy

 • Ktoś oferuje ci "Health Potiona" za bardzo niską cenę, gdy masz bardzo mało życia. W rzeczywistości najprawdopodobniej próbuje wcisnąć ci szlam.
 • Ktoś podaje ci szlam w naczyniu przez które nie widać koloru płynu (m.in. Cup, Mug).
 • Ktoś proponuje ci uzdrowienie. Każe użyć na sobie CTRL, a potem myszką na sobie. W rzeczywistości oszust umieścił pod sobą np. kubek ze szlamem.

Jak uniknąć

 • Przed wypiciem cieczy, użyj na naczyniu kombinacji SHIFT+LPM. Dzięki temu ujrzysz nazwę płynu, który znajduje się w naczyniu.
 • Nigdy nie odpowiadaj na propozycję uleczenia poprzez klikania na graczu.
 • Warto zaopatrzyć się w czar Antidote, a na Rookgaardzie ewentualnie w Antidote Potion.

Zniszczone lub niekompletne plecaki

Ten rodzaj SCAMu obejmuje tryb sprzedaży poprzez Trade. Polega na wystawianiu amuletów z małą ilością ładunków, pierścieni z małą ilością czasu działania (wyjątek Might Ring) lub plecaków z niekompletną (20 sztuk) ilością run lub mniejszą ilością ich ładunków.

Objawy

 • Ktoś nalega, żebyś szybko zaakceptował transakcję z osobistych przyczyn.

Jak uniknąć

UWAGA: Gdy stoisz obok osoby sprzedającej możesz zobaczyć wagę plecaka klikając na niego w oknie Trade. Pełny plecak run powinien ważyc 42 oz.

 • Gdy kupujesz plecak z runami zobacz czy każda runa posiada wymaganą ilość ładunków.

Kopiowanie przedmiotów

Typ SCAMu, który rozpoczyna się zapytaniem "Czy wiesz jak kopiuje się przedmioty?" Przejawia się on w różnych formach, ale najczęściej oszust każe wpisać słowo CLONE przytrzymując klawisz CTRL. W rzeczywistości uruchomisz dzięki temu kombinację klawiszy CTRL+L odpowiadająca za wylogowanie z gry.

Objawy

 • Ktoś pyta się ciebie czy wiesz jak kopiować przedmioty i daje ci do tego instrukcję.

Jak uniknąć

 • Poznaj ważne skróty klawiszowe, które mogą przydać się w grze.
 • Nie wciskaj CTRL+L lub CTRL+Q, chyba, że chcesz wyjść z gry.

Sztuczka z opuszczonymi przedmiotami 1 - Podłoga

SCAM polegający na pokazaniu elementu swojego ekwipunku na ziemi w miejscu niedostępnym dla innych. W zamian za twoją odwagę, oszust oferuje jakąś rzecz. W rzeczywistości po pokazaniu przedmiotu oszust rzuci na niego Fire Fielda lub jego inne odmiany. Wtedy za tobą zaloguje się jego kolega, albo jego druga postać, która wypchnie ciebie do przodu, a sama zgarnie twój przedmiot.

Jest też druga, rzadsza odmiana tego SCAMu polegająca na pokazaniu przedmiotu w miejscach z dużą ilością przestrzeni, ale z bezpieczną ilością kratek oszusta od ciebie.

Objawy

 • Ktoś oferuje ci darmowe przedmioty za pokazanie części swojego ekwipunku z dala od depozytu.
 • Po odmówieniu pokazania swojego przedmiotu, oszust zacznie mówić "Jak możesz w to nie wierzyć?" i będzie próbować pokazania tego ze swoim kolegą.

Jak uniknąć

 • Nigdy nie pokazuj swojego przedmiotu na ziemi, a handel przeprowadzaj przez tryb Trade.

Sztuczka z opuszczonymi przedmiotami 2 - Depo

Jeden z najczęściej spotykanych SCAMów w Tibii. Polega on na tym, że oszust (najczęściej zorganizowana grupa) prosi cię byś pokazał przedmiot na swoją skrzynkę depozytu, przed rozpoczęciem handlu. Po spełnieniu prośby reszta grupy, zacznie rzucać na twoją skrzynkę przeróżne śmiecie z nadzieją, że przy wyrzucaniu śmieci, wywalisz też swój przedmiot, albo zrezygnujesz z dalszej walki i się po prostu wylogujesz.

Możliwe, że dana grupka zacznie rzucać śmiecie podczas, gdy ty czymś się chwalisz albo grasz w tzw. kostkę.

Objawy

 • Ktoś prosi cię byś pokazał swój ekwipunek na skrzynce depozytu.
 • Ktoś prosi cię byś podczas handlu, pokazał swój towar na skrzynce depozytu.
 • Ktoś pokazując swój przedmiot, prowokuje cię tekstami typu "Na pewno nie masz lepszego!", byś pokazał swój.

Jak uniknąć

 • Podczas handlu z kimś, nie pokazuj swojego towaru na depozyt.
 • Jeśli ktoś odmawia handlu poprzez Trade, odejdź.
 • Jeśli chcesz pokazać towar na sprzedaż na depozycie zrób to tylko w miejscu, gdzie ewentualnie możesz wyrzucić śmieci do kosza, żeby oszuści nie mogli wrzucić ich z powrotem.

Sztuczka z opuszczonymi przedmiotami 3 - Dom

SCAM używany przez osoby posiadające Guildhall. Oszust najczęściej próbuję wmówić danej osobie, że wraz z możliwością wejścia do jego Guildhallu jest też w jego gildii. Gdy ofiara będzie w środku, oszust będący w innym pokoju, proponuję pokazanie swojego ekwipunku i zrobienie sobie zdjęcia lub po prostu prosi o jego pokazanie. Po pokazaniu przedmiotów oszust wpisze "Alana sio" (patrz Komendy właścicieli domów) po czym ofiara zostanie wyrzucona z Domu, a jej przedmioty zostaną w środku.

Objawy

 • Ktoś prosi cię o pokazanie twojego ekwipunku w swoim Domu (w tym celu oszust może pójść do innego pokoju, zamknąć drzwi).
 • Ktoś proponuje ci handel w swoim Domu wykorzystując do tego celu rozmaite powody.
 • Gdy jesteś w jakimś pokoju Guildhallu, ktoś wmawia ci, że od tej pory jest to twój pokój i możesz go sobie udekorować.

Jak uniknąć

Zaufanie

Często spotykany SCAM w Tibii. Oszust prosi cię o pokazanie swojego ekwipunku w miejscu między dwoma depozytami. W zamian za to oferuję nagrodę.

Objawy

Jak uniknąć

 • Swoje Przedmioty pokazuj tylko poprzez opcje Trade.
 • Nigdy nie dawaj przedmiotów pośrodek depo.