Skocz do: Nawigacja, szukaj

Tibia.pl to polskojęzyczna strona fanowska. Przez długi okres (do 6 maja 2008 roku) należała do stron oficjalnie wspieranych przez CipSoft.

Pewnego razu powiedziałem ja (bosal): "Tibia.pl to przede wszystkim wspaniała ekipa! Ludzie bez których strona nie miałaby szans być jedną z największych na świecie. To oni w swojej syzyfowej pracy moderatorskiej, redaktorskiej administracyjnej, stworzyli Tibia.pl. Dzięki temu, że dobrze dogadujemy się w ekipie możemy zdziałać coś nowego, możemy stawać się coraz lepsi! Ja w mojej skromnej osobie mogę powiedzieć jedynie tyle, iż tylko zainicjowałem to wspólne dzieło."

Wstęp

Za datę oficjalnego otwarcia strony uważa się datę: 07-07-2003, choć strona była już wcześniej były to fazy testowe. Jako pierwszy news, uważa się właśnie ten z 7 lipca 2003. Treść jego może niezbyt fascynująca, jednak dała początek ogromnemu przedsięwzięciu:

Strona tibia.pl
Od dziś istnieje oficjalny serwis poświęcony największej Europejskiej grze online - tibii. Serwis nie jest w pełni gotowy dlatego oczekujemy na sugestie, uwagi oraz błędy odnalezione przez Ciebie. Wszystkie te uwagi możesz kierować tutaj

Inne strony o tibii:
www.tibia.com - oficjalna strona twórców Tibii
www.tibia.de - duży serwis o Tibii
www.tibiame.com - serwis twórców Tibii ME

Zapraszamy do gry!

Nikt, nawet ja nie spodziewał się takiego sukcesu jaki odniosła Tibia.pl. Już od ponad 5 lat staramy się pomagać oraz informować użytkowników.

Na samym początku sporną sprawą stała się oficjalność Tibii.pl. Zakładając stronę poprosiłem CipSoft o przyznanie prawa do oficjalnej Polskiej strony o Tibi. Niestety nie posiadam tego maila, ale taka zgoda została mi przyznana, jednak w miarę upływu czasu Panowie z CipSoft doszli do wniosku, że słowo Oficjalna tylko im się należy. Jak później się dowiecie otrzymaliśmy prawa, jak i status Oficjalnej strony fanowskiej, co w rzeczywistości nic nam nie daje... Ale bajer jest. Nikt z nas do końca nie wie czy dobrze postąpiliśmy nie popierając projektu OTS, ale po podjęciu tej decyzji jesteśmy konsekwentni w tym co robimy. Czym nie do końca mogą się pochwalić inne strony w Supported Tibia Fansites.

Inspiracja

Jak to wszystko się zaczęło. Więc to było tak, ja czyli bosal, niegdyś maniak gierek fpp (cs q3) zobaczyłem Tibie. Lubiłem gierki w klimacie RPG, więc postanowiłem spróbować. O dziwo nie zniechęciła mnie mierna grafika gry, pomyślałem "cóż, taki jej urok". Zaskoczyła mnie grywalność i brak ograniczeń co do poziomu postaci, skilli itp. Największym problemem w owym czasie było dla mnie znalezienie konkretnych, sprawdzonych informacji. Jedyna wówczas polska strona, tibia.gery.pl, nie miała ich za wiele. Co innego było na obcojęzycznych stronach. Postanowiłem coś z tym zrobić. To był impuls (jak zwykle). Otworzyłem Notatnik i zacząłem zapisywać pomysły, sprawdziłem też domenę tibia.pl, o dziwo była wolna. Po paru dniach tłumaczenia materiałów z tibia.de udało mi się uzyskać dość kompletną (jak mi się wtedy wydawało) stronę. Wrzuciłem wszystko na swój prywatny serwer i napisałem newsa.
Wszystko bardzo szybko zaczęło się kręcić. Przyszli nowi użytkownicy na forum i od razu pojawiły się różne opinie, w większości negatywnych :). Użytkownikom nie podobał się wygląd, mieli pretensje do zawartości, do kopiowania wszystkiego od innych. Ale coraz to bardziej ulepszałem forum i stronę. Pierwszym moderatorem został Cibboz (co później okazało się pomyłko, ponieważ przez niego pojawiło się wiele problemów na forum, głównie związanych ze znikającymi istotnymi tematami). Najbardziej pomocny okazał się jednak MatKus. To dzięki niemu strona nabierała kształtu oraz zdobywała oryginalne informacje. To on później stał się głównym motorem strony. Ja usunąłem się w cień. Przestałem grać w Tibię, zresztą nie dogadywałem się z ekipą. Teraz znowu powróciłem i staram się jak tylko mogę.
Muszę tutaj podziękować naszym firmom hostingowym dzięki którym tibia.pl nie działałaby tak jak teraz... Na początku był to linuxpl.com, później dzięki kamolowi div.pl, aż trafiliśmy do obecnego hostera fpp.pl (2hero). Wszystkim bardzo dziękujemy.

Tibiapl.png
Był okres kiedy mieliśmy problem z hostingiem oraz istnienie tibia.pl stawało pod znakiem zapytania, ale na szczęście wszystko się wyprostowało.

Początkowo strona wyglądem nie przypominała gry, w sumie później też nie, ale przynajmniej obecnie ma ciekawy klimat. Chodziło mi o treść nie o opakowanie, co jak widać sprawdziło się. Mamy za sobą wiele dziwnych doświadczeń, czy potrzebnych zobaczymy. Historia nas oceni. Przez cały okres istnienia Tibia.pl staraliśmy się jak tylko mogliśmy nieść pomoc nowym i niedoświadczonym graczom, oraz informować świat o istnieniu gry. Nie zawsze nas doceniano, ale nigdy na to nie liczyliśmy.

Tibiapl forum.png
Tak wyglądało wtedy forum jeszcze małe, ale bardzo szybko się rozwijało. 69883 Wiadomości w 6336 tematach Zarejestrowanych użytkowników: 5375

Strona rozwijała się, zdobywała rzesze nowych użytkowników i powoli pozbywała się materiałów skopiowanych wcześniej z innych stron, zyskując tym samym własny klimat. Informacje mienialiśmy na własne po części z chęcią stworzenia oryginalnej strony, a po części z powodu straszenia nas to przez tibia.gery.pl, to przez tibia.de, to przez inne strony, że jeśli nie pozbędziemy się ich materiałów, podadzą nas do sądu. Dziś to inni kopiują informacje od nas.