Skocz do: Nawigacja, szukaj
Linia 7: Linia 7:
 
Oficjalne stanowisko producenta gry – firmy CipSoft w stosunku do OTSów jest mocno negatywne, jako że do łączenia się do nich często używa się oficjalnego klienta Tibii. OTS-y używają języka skryptowego Lua. Do przechowywania danych obecnie są używane trzy typy baz danych:
 
Oficjalne stanowisko producenta gry – firmy CipSoft w stosunku do OTSów jest mocno negatywne, jako że do łączenia się do nich często używa się oficjalnego klienta Tibii. OTS-y używają języka skryptowego Lua. Do przechowywania danych obecnie są używane trzy typy baz danych:
 
- XML - używane praktycznie od początku powstania OTS, często używane do dziś.
 
- XML - używane praktycznie od początku powstania OTS, często używane do dziś.
- MySQL lub SQLite - używane dopiero od wersji silnika dla klienta tibii v7.7 dla których wsparcie jest stopniowo rozwijane przez oficjalnych programistów.
+
- MySQL lub SQLite - używane dopiero od wersji silnika dla klienta tibii v7.7 dla których wsparcie jest stopniowo rozwijane przez oficjalnych programistów.Polecam tez OTs SirDragoots.no-ip.info na 7.6
 +
[[Media:Example.ogg]]

Wersja z 20:27, 10 lut 2007

OpenTibia Server (również Open Tibia Server, OTServ, OTS) – ang. Otwarty Serwer Tibii, alternatywne serwery gry Tibia – emulatory protokołu tej gry. Wykorzystują one lukę prawną, związaną jeszcze z wersją niekomercyjną Tibii. Same serwery są legalne, lecz używanie oficjalnego klienta Tibii do grania na nich nie jest zgodne z prawem, ze względu na warunki licencyjne gry. Oprogramowanie serwerów jest tworzone na licencji GNU GPL przez wielonarodową grupę ochotników za pośrednictwem systemu SVN udostępnianego przez SourceForge. Prócz tego istnieją jeszcze dystrybucje tworzone na podstawie obrazu z repozytoriów SVN, zawierające funkcje niedostępne w oficjalnej wersji silnika. W Internecie krążą setki zmodyfikowanych wersji silnika, począwszy od pierwszych modyfikacji dla Tibii 6.0 po najaktualniejsze. Praktycznie każdy może pobrać kod źródłowy serwera, zaaplikować wybrane przez siebie łatki dodające nowe funkcje i opublikować własną wersję serwera.

Do połączenia się z serwerami Open Tibii najczęściej wykorzystuje się oryginalną wersję klienta Tibii. Istnieją jednak alternatywne klienty takie jak OpenTibia Client czy też The Outcast (Obecnie jako jedyny posiada grafikę 3D). Niestety ich funkcjonalność jest obecnie mocno ograniczona. Należy również przypomnieć, że w celu uzyskania połączenie z OTSem należy posiadać program umożliwiający zmianę IP na numer serwera, jak na przykład IP Changer czy też Tibia Loader (do połączenia się z serwerami przeważnie tibii v.7.8 czy v.7.81 a od niedawna v7.9)

Obecnie otwarte serwery Tibii nadal się rozwijają, dzięki licznym modyfikacjom. Oficjalna wersja OTS'ów (rozwijana na bazie kodu z repozytoriów SVN) jest na bieżąco aktualizowana i posiada wsparcie ze strony twórców. Ponadto jest projektem akceptowanym przez SourceForge. Należy zauważyć, że oficjalne serwery rozprowadzane są na licencji GNU GPL, przez co niezgodnym z prawem jest publikacja ich dystrybucji bez zawartych plików źródłowych programu.

Oficjalne stanowisko producenta gry – firmy CipSoft w stosunku do OTSów jest mocno negatywne, jako że do łączenia się do nich często używa się oficjalnego klienta Tibii. OTS-y używają języka skryptowego Lua. Do przechowywania danych obecnie są używane trzy typy baz danych: - XML - używane praktycznie od początku powstania OTS, często używane do dziś. - MySQL lub SQLite - używane dopiero od wersji silnika dla klienta tibii v7.7 dla których wsparcie jest stopniowo rozwijane przez oficjalnych programistów.Polecam tez OTs SirDragoots.no-ip.info na 7.6 Media:Example.ogg